برنامه نویسی

مطالب آموزشی یا مسايل مهمی که در زبانهای برنامه نویسی، بهشون بر میخورم

من این کد رو در پایتون و پایکیوت نوشتم که با کلیک روی دکمه‌ای سبب حذف یک ردیف از جدول در sqlite میشه:

... ادامه مطلب »

خب اینجا قراره بگم چطور ترازبندی (وسط‌چین، چپ‌چین، راست‌چین) ستون‌های یک جدول رو در پایتون که با Qt Designer و PySide ساخته شدن انجام بدیم.

... ادامه مطلب »

هنگام ساخت برنامه مدیریت وام قرض الحسنه آرمان با پایتون و پایکیوت (Pyside6)، به جایی رسیدم که یک جدول توی برنامه نشون داده میشد و تمام اعضا با مشخصاتشون رو لیست میکرد و من میخواستم در فیلد آخر هر ردیف، ۳ تا دکمه برای نمایش، ویرایش و حذف داشته باشه. اینطوری:

... ادامه مطلب »

من به این مشکل خوردم که روی اوبونتوی خودم pyqt5 و pyqt designer 5 رو نصب کرده بودم و بعد از مدتی دیدم به دلایلی نیاز به pyqt6 و pyqt designer 6 دارم.

... ادامه مطلب »

امروز میخوام به شما بگم چطوری با زبان برنامه نویسی پایتون یک ربات تلگرامی بسازید که درصورت اجرای دستور بروزرسانی، یک عدد را از یک فایل متنی خوانده و به کاربر نشان بده.

... ادامه مطلب »

برای ذخیره اطلاعات در اندروید می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از رایج ترین راه‌ها استفاده از پایگاه داده است. اما پایگاه داده همیشه پاسخگوی کار ما نیست. بعضی اوقات ما نیاز به ذخیره مقدار کمی اطلاعات غیرمهم که از نظر امنیتی حساسیت زیادی ندارند داریم. مثلاً تنظیمات عمومی برنامه مثل فونت، سایز، حالت شب و روز و غیره، که میتوانند بصورت ساده روی گوشی کاربر ذخیره شوند، از این دست داده‌ها هستند. برای ذخیره چنین اطلاعاتی در اندروید از SharedPreferences استفاده می‌شود.

... ادامه مطلب »

در برنامه نویسی اندروید، وقتی میخواهیم اطلاعاتی را از یک صفحه به صفحه‌ای دیگر که اصطلاحاً اکتیویتی نامیده میشوند ارسال کنیم، از کلاسی به نام Intent استفاده می‌کنیم.

خلاصه‌ی کار چنین است که یک Intent در اکتیویتی مبداء برای ارسال اطلاعات و تعیین مبداء و مقصد و یک Intent هم در اکتیویتیِ مقصد، برای دریافت اطلاعات می‌سازیم و سپس دستورِ اجرای Intent در اکتیویتی مبداء را صادر میکنیم. به تصویر زیر نگاه کنید:

... ادامه مطلب »

یک حساسیتی که همیشه با من هست اینه که باید کدهایی که مینویسم تمیز، مرتب و استاندارد باشن. یعنی جاییکه باید تب بزنم حتما باید تب، زده باشم و هرجایی اینتر نیازه هم همینطور و الی آخر.

... ادامه مطلب »

تا حالا به این فکر کردین که چطوری میشه با برنامه نویسی، دکمه بازگشت یا همون دکمه back رو در گوشی موبایل اندروید غیر فعال کرد؟ ? یعنی کاری کنیم که وقتی کاربر توی برناممون دکمه‌ی برگشت موبایلش رو زد هیچ اتفاقی نیفته! یا بجای بیرون رفتن از برنامه و خارج شدن از اکتیویتی فعلی، اتفاق دیگه‌ای بی‌افته.

... ادامه مطلب »

اگر میخواین بدونین عبارت @+id/ چیه و چه فرقی با عبارت @id/ توی برنامه نویسی اندروید با زبان جاوا در اندروید استودیو داره، این مطلب رو یه نگاه بندازین. هم بصورت خلاصه و هم بصورت مفصل با مثال توضیح دادم.

... ادامه مطلب »